четвер, 20 грудня 2018 р.

В Україні з’явилася онлайн-бібліотека українських аудіокниг

В Україні створили онлайн-бібліотеку аудіокниг українською мовою «Слухай».
До бібліотеки увійшло 100 аудіокниг класичної української прози та поезії зі шкільної програми і твори сучасних письменників з авторським начитуванням.
У бібліотеці аудіокниги Ольги Кобилянської, Квітки-Основ’яненка, Івана Франка, Панаса Мирного, Валер’яна Підмогильного, Максима Рильського, Олени Теліги, Дмитра Павличка, Лесі Українки, Миколи Хвильового та сучасна література Ольги Деркачової, Євгена Ліра, Наталії Сняданко, Христини Козловської, Марка Лівіна та Катерини Бабкіної.
Твори начитали ведучі, актори та музиканти, серед яких Валерій Харчишин, Даша Астаф’єва, Богдан Бенюк, Даша Коломієць, Олександр Ярмак, Євген Галич.
Слухати аудіокниги з бібліотеки можна буде з сьогоднішнього дня після офіційної презентації проекту.

середа, 19 грудня 2018 р.

Пропонуємо вам підбірку кращих сервісів для перевірки орфографії, лексики та словотвору української мови.

✍️Офіційний сайт української мови - https://ukrainskamova.com/ містить всі правила чинного правопису. Ви можете ознайомитися з правилами і перевірити текст на помилки.
✍️LanguageTool - https://languagetool.org/uk/ правописна служба, яка знаходить граматичні, орфографічні та стилістичні помилки. Безоплатно можна перевірити текст до 20000 символів.
✍️OnlineCorrector - http://onlinecorrector.com.ua/ додаток до Google-документів. Ви можете виправити помилки онлайн у текстах українською мовою, встановивши доповнення до Google Документів.
✍️Мова ДНК нації - https://ukr-mova.in.ua/perevirka-tekstu цей сайт перевіряє тект на помилки, інтерфейс схожий на LanguageTool . Його плюс - можливість встановити як додаток на смартфон.

четвер, 22 листопада 2018 р.

Вага шкільного підручника не може перевищувати 600 грамів

Вага шкільного підручника не може перевищувати 600 Ð³Ñ€Ð°Ð¼Ñ–Ð²Міністерством освіти визначено максимальну вагу шкільних підручників для учнів 6 та 11 класів, які видаватимуться за кошти державного бюджету у 2019 році. Відповідні технічні вимоги надіслані потенційним учасникам конкурсних відборів проектів підручників.
Зокрема, у відомстві наголошують, що з метою забезпечення єдиного стандарту оформлення підручників видавцям необхідно взяти до уваги, що вага окремого примірника підручника для 6 класу, в залежності від кількості годин на тиждень для вивчення конкретного предмета, не має перевищувати 450 грамів.
Гранична вага підручника для учнів 11 класу має складати 600 грамів. Разом з тим, вагу підручника можна збільшувати на 20 % для підручників 11 класу профільного рівня.
Окремо у Міністерстві освіти звернули увагу видавців на те, що шкільні підручники не повинні містити рекламу.

вівторок, 6 листопада 2018 р.


Журнал МОН - ДИВОСЛОВО (oстаннiй номер)



МЕТОДИКА ВИКЛАДАННЯ МОВИ Й ЛIТЕРАТУРИ
НА ЧАСI
1. Олег БАГАН. Роздуми над новою програмою з укр. лiтератури для 10-11 класiв (стор. 2)
ТЕХНОЛОГIЯ СУЧАСНОГО УРОКУ
2. Iрина КУЧЕРЕНКО. Особистiсно зорiєнтоване навчання - домiнантна модель реалiзацiї концепцiї "Нова укр. школа" (стор. 9)
РОБIТНЯ СЛОВЕСНИКА
3. Оксана ШВАЄВСЬКА. Добро i зло, природа i людина в казцi Василя Королева-Старого "Хуха-моховинка" (5 клас);
Новела Михайла Коцюбинського "Intermezzo",її актуальнiсть (10 клас) (стор. 15)
ПОРТФОЛIО МАЙБУТНЬОГО СЛОВЕСНИКА
4. Евелiна ТКАЧ. Види й засоби мiжфразового зв'язку (Урок у 8 класi) (стор. 26)
ЛIТЕРАТУРА РIДНОГО КРАЮ
5. Людмила IВАНЕНКО. Валентина Каменчук. "З добром у серцi" (стор. 31)
МОВОЗНАВСТВО
6. Оксана МАЦЬКО. Мовленнєвий етикет i мiжкультурна комунiкацiя (стор. 34)
7. Наталя МАТВЕЄВА. Двомовнiсть у свiтлi психолiнгвiстичних дослiджень (стор. 42)
ЛIТЕРАТУРОЗНАВСТВО I КОМПАРАТИВIСТИКА
8. Снiжана ЖИГУН. У вирi "Чорного озера" Володимира Гжицького (стор. 45)
9. Вадим ВАСИЛЕНКО. Нацioнальна детермiнанта Наталки Поклад (Дещо про сучасну поезiю для дiтей) (стор. 51)
10. Наталка ПОКЛАД. Вiршi (стор. 53)
БIБЛIОТЕЧКА ВЧИТЕЛЯ-СЛОВЕСНИКА
11. Свiтлана ЛЕНСЬКА. "Вiтчизнi я вiддав мiй цвiт життя...": творчiсть Олеся Бабiя на тлi XX столiття(стор. 54)
12. Олесь БАБIЙ. Шукаю людини; Християне (стор. 63)

Журнал у паперовому виглядi можна замовити в редакцiї за телефоном (044) 292-41-06
Вартiсть журналу - 55 грн.
Замовлення вiдправляються за рахунок отримувача.


З повагою,
Редакцiя журналу "ДИВОСЛОВО"
тел. (044) 292-41-06, (098) 606-23-81

четвер, 11 жовтня 2018 р.



Лепбук, присвячений 100-річчю з дня народження видатного українського педагога Василя Сухомлинського.
Річниця з дня народження Василя Сухомлинського є важливою подією для української освіти. Адже він одним із перших наголосив на важливості поваги до дитини в школі, а приклад його роботи залишається актуальним для українських закладів освіти.
Створення лепбуку – це одна із складових частин  нашої роботи над популяризацією спадщини педагога. Учні 7 -х класів Жовтоводського ліцею разом з Агаєвою Наталею Олександрівною   в цікавій формі ознайомилися  із творчим доробком Сухомлинського та застосували його творчі ідеї  на практиці: розв'язували задачки педагога, створювали власні казки та засвоїли його моральні заповіді. Етапи створення лепбуку ви зможете переглянути за фото.

середа, 19 вересня 2018 р.

28 вересня - 100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського



Український педагог, публіцист, 
письменник, поет.

В 17 років він став вчителем заочної школи недалеко від рідного села. Перевівся до Полтавського педагогічного інституту заочником і закінчив його в 1938 році. Закінчивши інститут, Сухомлинський повертається в рідні місця і працює викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі.Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці Василівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Онуфріївський район Кіровоградської області) в бідній селянській сім’ї. Тут минули його дитинство й юність. Як і решта селянських дітей, він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку. Влітку 1933 року мати провела молодшого сина Василя до Кременчука.
У 1941 році, під час Другої світової війни, добровольцем йде на фронт. У січні 1942 року молодший політрук Сухомлинський був важко поранений, захищаючи Москву у битві під Ржевом. Осколок снаряду залишився в його грудях назавжди. Після довгого лікування у шпиталі селища Ува, що вУдмуртії, він просився на фронт, проте комісія не могла визнати його навіть умовно здоровим для військової служби. У червні 1942 року його призначили директором сільської середньої школи, де він пропрацював до березня 1944 року. 9 лютого 1943 року подав заяву про вступ до ВКП(б). Як тільки рідні місця були звільнені, він повернувся на Батьківщину і став завідувачем районного відділу народної освіти. Проте вже в 1947 році Сухомлинський просився назад до школи.

середа, 29 серпня 2018 р.

Цьогоріч учні перших, п'ятих та десятих класів розпочнуть навчальний рік без підручників
Цьогоріч учні перших, п'ятих та десятих класів першого вересня залишаться без підручників з деяких предметів. Це викликано тим, що друк цих підручників затримується. Про це під час засідання уряду повідомила міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. Вона зазначила, що така затримка викликана тим, що цьогорічний прогнозований наклад друку підручників в Україні становить 18,5 мільйонів примірників, що в два з половиною рази більше, ніж у попередні роки.  Гриневич розповіла, що зараз друкується три лінійки підручників у зв’язку з реформою освіти, а також двомовні словники для шкіл з мовою навчання національних меншин, хрестоматії, посібники і методичні матеріали. Міністр наголосила на наявності у Міносвіти чіткого плану щодо доставки підручників. Так, у серпні, мали бути доставлені підручники для першокласників, у липні - для 5-х класів, у вересні - для 10-х класів. «Але в реальності все посунулося на місяць-півтора. 80% підручників для 5-х класів вже доставлено до обласних баз, і місцеві органи самоврядування розвозять їх до шкіл. Триває друк і починається доставка підручників для 1-го класу. 10-й клас зараз друкується, і вони будуть розвезені у кожну школу лише у листопаді… але вперше електронні версії підручників повністю розміщено на сайті міністерства», - пояснила Гриневич. 




В Електронній бібліотеці Інституту модернізації змісту освіти опубліковано електронні версії підручників для 1, 5 та 9, 10 класів, двомовні словники, посібники серії «Шкільна бібліотека» та методичні матеріали для педагогів. https://lib.imzo.gov.ua/
Електронні версії підручників у pdf – форматі будуть у відкритому безоплатному доступі упродовж 5 років із часу їх оприлюднення. Вони покликані допомагати учням в успішному освоєнні навчальної програми, підсиленні ефекту пізнання та полегшити і професійну діяльність сучасного вчителя.
Також на сайті ІМЗО опубліковано гіперпосилання на електронні версії підручників для 4,7,8 класів, які фізично розміщені на веб-сайтах видавництв.

https://imzo.gov.ua/…/elektronni-versiji-pidruchnykiv-dlya…/

Тут підручники для 1, 5 та 10 кл. 2018р.



понеділок, 27 серпня 2018 р.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕКАРІВ

Шановні бібліотекарі! На початку кожного навчального року ви з надією очікуєте новин, котрі змінять нинішнє становище підрозділу, визначать перспективи і напрями його реформування в руслі змін в освіті. Багато фахівців розраховують підвищувати свій професійній рівень задля збереження робочого місця для продовження своєї улюбленої справи.
На жаль, і цього року втішних новин з боку МОН не надходить. Не задовольняють потреби шкільних бібліотекарів також курси підвищення кваліфікації в обласних ІППО. Їх зміст навіть критиці не піддається. Так триває вже 27 років.
У ході впровадження Всеукраїнського експерименту «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо» нами створено теоретичні засади, накоплено чимало практичного матеріалу, технологічний та організаційний досвід з трансформації бібліотеки в сучасний шкільний бібліотечно-інформаційний центр (ШБІЦ). Це і дозволяє нам запропонувати своє бачення перспективного розвитку бібліотеки, базуючись на досягнутому.
Така пропозиція буде реалізовуватися через КОНСУЛЬТАТИВНО-ТРЕНІНГОВИЙ ЦЕНТР, який утворено Українським інститутом нормативної інформації.
Завданням центру є: допомога бібліотекарям в перебудові роботи підрозділу; створення ШБІЦ; налагодження нової системи інформацій ного забезпечення школи на основі сучасних технологій; формування високого професійного рівня бібліотекарів – інформаційних адміністраторів.
Робота центру організовується за окремими курсами. Першим із них стане курс для шкільних бібліотекарів під назвою «Перетворення шкільної бібліотеки в шкільний бібліотечно-інформаційний центр». Він є визначальним для вирішення проблем функціонування бібліотеки в навчальному закладі, запорукою і гарантією успіху в розгортанні нової системи інформаційного забезпечення школи.
Згодом будуть організовані інші курси з проведення сучасних бібліотечних уроків, вивчення інформаційної культури, медіаосвіти, фінансової грамотності тощо. Слухачами стануть як бібліотекарі, так і педагоги, які бажають підвищити свої пізнання в новітніх напрямах факультативної і навчальної роботи.
Слухачі забезпечуватимуться методичними, інструктивними документами, пропонуватимуться електронні засоби. Після завершення курсу слухачам буде видаватися сертифікат, що слугуватиме вагомим аргументом при атестації, а затим – і сертифікації фахівців.
Підготовча та організаційна робота буде проводитися у вересні, а перші заняття пройдуть у жовтні. На початках намічається проведення одноденних курсів. Вартість проходження складає 300 грн. Місце проведення – м. Київ. На перших заняттях очікуємо на зустріч з активними бібліотекарями, які вже тривалий час працюють разом з нами з питань утворення ШБІЦ.
Отже, від сьогодні відкривається можливість стати слухачем курсу для шкільних бібліотекарів. З цією метою просимо звертатися до Консультативно-тренінгового центру (керівник Маслова Анастасія Юріївна) за телефонами:
044) 528-28-75; 528-22-16; (050) 92-92-208; (097) 257-85-37, або електронною поштою: amaslova@ifl.com.ua
Наші фахівці мають намір розгорнути на Фейсбук-сторінці «Шкільний бібліотечно-інформаційний центр» активне обговорення питань, що стосуватимуться функціонування нового центру та навчання бібліотекарів. Просимо слідкувати за наступними повідомленнями.
Керівник проекту Юрій Зражевський

середа, 22 серпня 2018 р.

Лист МОН від 20.08.2018 № 1/9-503 “Про переліки навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки України для використання у закладах загальної середньої освіти”


Лист МОН
 від 20.08.2018
 № 1/9-503
Органам управління освітою обласних,
Київської міської державних
адміністрацій, закладам післядипломної
педагогічної освіти, закладам загальної
середньої освіти
Про переліки навчальної літератури,
рекомендованої Міністерством освіти і науки України
для використання у закладах загальної середньої
освіти
Шановні колеги!
З метою упорядкування навчальної літератури, що рекомендується для використання в навчально-виховному процесі навчальних закладів, Міністерство освіти і науки України розміщує на офіційному веб-сайті Міністерства:
Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання у початкових класах закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою, (https://goo.gl/Zgfw1C);
Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в основній і старшій школі закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою, (https://goo.gl/93BNko);
Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання у закладах загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин, (https://goo.gl/wEfgey).
Із зазначеними переліками можна ознайомитися за вказаними посиланнями.
Окрім цього, звертаємо увагу на те, що вказані переліки постійно доповнюватимуться новими назвами навчально-методичних посібників за результатами розгляду відповідними предметними комісіями Науково-методичної ради з питань освіти МОН України, оновлюватимуться з урахуванням терміну дії грифів, наданих навчальній літературі Міністерством освіти і науки України, і будуть доступними для ознайомлення в режимі онлайн
З повагою
Заступник Міністра     Павло Хобзей

понеділок, 20 серпня 2018 р.

10 сучасних книг для дітей, які викликали фурор у всьому світі

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек - 2018 «Шкільна бібліотека - центр творчого розвитку дитини» (до100-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського)
Секція працівників шкільних бібліотек Української бібліотечної асоціації підготувала Методичні рекомендації до Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек - 2018 «Шкільна бібліотека - центр творчого розвитку дитини» (до100-річчя від дня народження В. О. Сухомлинського)

Наказ МОН України від 12.08.2014 № 931. Лист ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» від 19.07.2018 № 22.1/10-2570.

пʼятниця, 6 липня 2018 р.

0 95
4 липня 2018 року стартувала кампанія з розвезення вже надрукованих підручників для 5-го класу до обласних книжкових баз. Протягом місяця перевізники мають доставити в регіони перші 3 млн екземплярів книжок.
Після цього місцеві органи управління освітою організовують їх доставку до кожної школи.
Це 48 назв підручників, серед яких: Математика, Українська мова, Українська література, Англійська мова, Природознавство, а також низка підручників для шкіл з навчанням мовами національних меншин.Найбільші наклади з цього переліку підручників були надруковані видавництвами: «Грамота» – 679 тис 646 підручників (на суму 20 455,8 тис грн) та ВД «Освіта» – 414 тис 845 підручників (на суму 12 564,2 тис грн). Загалом угоди на друк було укладено з 13 видавництвами на суму 103 140,0 тис гривень.
Ще за 16 назвами підручників для 5-го класу вже відбувся конкурсний відбір і йде процес укладання договорів на друк. Це нові підручники, створені авторськими колективами відповідно до чинних навчальних програм базової школи. В межах конкурсного відбору оригінал-макети цих підручників пройшли незалежну експертизу, були обрані закладами освіти (подолали поріг 20 000) та схвалені колегією МОН. Планується, що друк цих підручників видавництва почнуть з 23 липня.
Довідково.
У 2018 році за графіком оновлення підручників МОН загалом має надрукувати книжки для трьох паралелей – для учнів 1-х, 5-х та 10-х класів.
Це понад 300 назв підручників (зокрема, перекладні для шкіл з викладанням мовами національних меншин) загальним накладом 15 099 293 примірника, на друк яких з держбюджету виділено 624 875,7 тис грн. Такий великий обсяг учнівської літератури в Україні друкується вперше.
До 1 вересня повні електронні версії цих підручників мають з’явитися для користування у вільному доступі на сайті  Інституту модернізації змісту освіти (ІМЗО).

понеділок, 4 червня 2018 р.

Список літератури: що читати влітку учням 5-11 класів

За рекомендацією МОН
Позакласне читання допоможе дітлахам підготуватися до наступного навчального року, розважить під час канікул та забезпечить новими знаннями. 
Зауважимо, що в кожній окремій школі вчителі можуть додавати до списку інші книги або скорочувати перелік на свій розсуд.

5 клас

Легенди:
«Про зоряний Віз», «Чому пес живе коло людини?», «Берегиня» (за С. Плачиндою), «Дажбог», «Неопалима купина» (за Є. Шморгуном), «Як виникли Карпати», «Чому в морі є перли і мушлі».
Народні перекази:
«Прийом у запорожців», «Про правду і кривду», «Мудра дівчина», «Ох», «Летючий корабель».
Літературні казки:
Іван ФРАНКО. «Фарбований Лис»,
Василь КОРОЛІВ-СТАРИЙ. «Хуха-Моховинка»,
Василь СИМОНЕНКО. «Цар Плаксій та Лоскотон»,
Галина МАЛИК. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Загадки:
Леонід ГЛІБОВ. «Химерний, маленький…», «Що за птиця?», «Хто вона?», «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?».
Літописні оповіді:
«Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», «Святослав уладає мир з греками…», «Володимир вибирає віру», «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам».
Олександр ОЛЕСЬ. «Заспів», «Україна в старовину», «Похід на Царгород», «Ярослав Мудрий» (із кн. «Княжа Україна»).
Зірка МЕНЗАТЮК. «Таємниця козацької шаблі».
Світ природи:
Тарас ШЕВЧЕНКО. «За сонцем хмаронька пливе…», «Садок вишневий коло хати…»,
Степан ВАСИЛЬЧЕНКО. «В бур’янах»,
Павло ТИЧИНА. «Не бував ти у наших краях!», «Гаї шумлять…», «Блакить мою душу обвіяла…»,
Євген ГУЦАЛО. «Лось»,
Максим РИЛЬСЬКИЙ. «Дощ» («Благодатний, довгожданий…»), «Осінь-маляр із палітрою пишною…»,
Григір ТЮТЮННИК. «Дивак»,
Микола ВІНГРАНОВСЬКИЙ. «Сіроманець».
УДК: Методичні вказівки для центральних міських бібліотек та їх філій

пʼятниця, 25 травня 2018 р.

Шкільний бібліотечно-інформаційний центр – в закон України

До 1 червня 2018 року триває громадське обговорення проекту Закону України «Про повну загальну середню освіту». Текст нормативно-правового акта оприлюднено на сайті МОН України.
     Наш інтерес викликала редакція статті 51 «Ресурсне (інформаційне, науково-методичне, матеріально-технічне) забезпечення». Особлива увага була звернена до редакції пункту 1, де вперше йшлося про нову ресурсну складову – інформаційне забезпечення навчальних закладів. Ми намагалися віднайти в ньому хоча б згадку про шкільну бібліотеку, як інформаційний підрозділ, на який має бути покладено виконання згаданої функції. Але даремно.
     Не розуміння посилилося у зв’язку з повідомленнями від навчальних закладів з місць щодо можливого скорочення бібліотекарів, а значить ліквідації самих бібліотек.
     Терміново організували консультації з директорами шкіл, шкільними бібліотекарями, методистами, вчителями щодо внесення своїх пропозицій до редакції статті 51, які б визначали шкільний бібліотечно-інформаційний центр (ШБІЦ) основним виконавцем функції з інформаційного забезпечення навчального закладу. Було констатовано, що завдяки реалізації проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу», проведенню Всеукраїнського експерименту за інноваційним освітнім проектом «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо» за останні 8 років створено реальні практичні засоби і технології для реформування бібліотек в бібліотечно-інформаційні центри. Що і дає можливість сьогодні говорити про готовність підрозділів по поступової трансформації, переходити до повноцінного інформаційного забезпечення та обслуговування учасників освітнього процесу.
     Для прийняття галузевих рішень щодо реформування шкільних бібліотек існують всі необхідні передумови, забезпечена проектна і практична готовність до перетворень, створена база для перепідготовки бібліотекарів в інформаційних адміністраторів. Далі не можна «ховати голову в пісок», відступати нікуди, вичікування призведе до зникнення бібліотек.
     Буде втрачено найбільш підготовлений інфраструктурний ресурс, можливість адаптації бібліотечних фахівців до нових завдань і функцій. Думається, не потребує аргументації та обставина, що інформаційне забезпечення не зможе виконуватися виключно засобами інтернету. Отже, з часом доведеться створювати інформаційні центри в школах вже на «пустому місці».
     Ось чому, ми узагальнили пропозиції всіх причетних до проблеми фахівців, підготували і направили 24.05.2018 року в МОН пакет документів для внесення змін в статтю 51, які б унормували функціонування бібліотечно-інформаційних центрів з новими функціями інформаційного забезпечення. Повний зміст названих документів подано за посиланням: http://libcenter.com/component/content/article?id=677.
     Маємо надію, що Міністерство освіти і науки України зуміє оцінити надважливу потребу наявності в шкільній структурі спеціалізованого підрозділу, який буде відповідати викликам сьогоднішньої інформаційної епохи і відкриває перспективні можливості освіти дітей в майбутньому.

      Керівник проекту
      «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього
      навчального закладу»                                                    Ю. Зражевський

четвер, 10 травня 2018 р.



Пропонуємо уважно ознайомитися зі статею 51 проекту закону, де йдеться про інформаційне забезпечення навчального закладу. Спробуйте знайти місце бібліотеки (а значить і своє особисте) в задекларованій системі. А якщо не знайдете , то висловіть своє бачення ролі і місця бібліотеки як інформаційного центру в новій українській школі.
Думки і пропозиції радимо обговорити з директором школи з метою напрацювання спільної позиції. Після чого, просимо направитипропозиції на  електронну адресу amaslova@ifl.com.ua або ж висловити їх у коментарі до цього посту.
Отримані матеріали будуть узагальнені та внесені в МОН як колективна пропозиція для включення до проекту закону. На це відводиться тиждень. Зауважимо, що сьогодні заплановане зробити ще не пізно - після прийняття закону в оприлюдненій редакції доля шкільних бібліотек стане не визначеною. Нижче подаємо текст статті 51.
Стаття 51. Ресурсне (інформаційне, науково-методичне, матеріально-технічне) забезпечення
1. Інформаційне забезпечення учасників освітнього процесу здійснюється шляхом надання доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів, у тому числі до мережі Інтернет, надання електронних підручників та інших мультимедійних навчальних ресурсів у порядку, визначеному законодавством.
Центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки забезпечує створення та функціонування спеціального інформаційного ресурсу в мережі Інтернет, на якому у вільному доступі в повному обсязі розміщуються безкоштовні електронні версії підручників або електронні підручники для здобуття повної загальної середньої освіти.
2. Відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про діяльність закладу загальної середньої освіти формуються та оприлюднюються ним відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту».

субота, 28 квітня 2018 р.

Цього року в Україні надрукують підручники для 1, 5 та 10 класів. Про це йдеться у повідомленні міністра освіти і науки Лілія Гриневич.
«Ми повинні бути готові до складної ситуації  поліграфічні комбінати в Україні не можуть надрукувати таку кількість підручників до 1 вересня. Тому наш план такий: насамперед ми надрукуємо підручники для 5 класів. Ми вже знаємо, що це за підручники, конкурси проведені – укладаються договори.
Потім ми надрукуємо підручники для 1 класу. Важливо, щоб діти в 1 класі отримали нові підручники до 1 вересня, адже для них розробили новий стандарт, і підручників просто немає», – зазначила міністр.
Останніми підручники отримають 10 класи – у вересні–жовтні. Тому, за словами Гриневич, до 1 вересня міністерство завантажить на свою платформу PDF-версії всіх підручників. Таким чином десятикласники зможуть користуватися електронними версіями книжок, поки школи не отримають друковані.
«Не буде якась безвихідна ситуація, що десятикласники залишаться без підручників», – запевнила керівниця МОН.
Як повідомлялося раніше, МОН розпочинає розробку електронних підручників.

пʼятниця, 27 квітня 2018 р.

середа, 25 квітня 2018 р.

Битва за книжку: «Ранок» проти Інституту модернізації змісту освіти

Як проходив конкурс підручників в ІМЗО та чому розгорівся скандал.
Навчальний рік ще не закінчився, але вже час готуватися до наступного. Зокрема, обирати підручники, які стануть путівником школярів у світі знань. Але перш ніж вчителі та адміністрації шкіл отримають можливість зробити свій вибір, всі книжки мають пройти експертизу в Інституті модернізації змісту освіти. Одразу варто зауважити, що процес цей довгий та складний, а тріумфально фінішувати зможе не кожен. Не всім це вдалося і цього року.

Конкурс підручників

Коли є можливість вибору, це завжди чудово, і шкільних підручників це також стосується. Адже хто, як не вчителі-практики, можуть чітко знати, що саме їм потрібно для якісного навчання дітей? Саме тому Міністерство освіти та науки України оголосило про проведення конкурсу підручників для 1-го, 5-го та 10-го класів. Як зазначено на сайті МОН, конкурс:
«Проводиться з метою забезпечення учнів закладів освіти новим поколінням підручників з навчальних предметів інваріантної складової типових навчальних планів закладів освіти із навчанням українською мовою, мовами національних меншин та закладів освіти з поглибленим вивченням навчальних предметів».
Конкурс проходить у два етапи. На першому проводяться науково-методична та антидискримінаційна експертизи, а на другому – слово надається закладам середньої освіти, представники кожного з яких вже і роблять остаточний вибір. Але, якщо на першому етапі книжки не отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України», то вчителі їх навряд чи побачать.

понеділок, 23 квітня 2018 р.


МОН планує закуповувати шкільні електронні підручники


Міністерство освіти планує у найближчі роки провести експеримент із запровадження шкільних електронних підручників. У рамках експерименту Інститут модернізації змісту освіти буде проводити відбір для подальшої закупівлі за державні кошти у 2018 році декількох зразків електронних підручників.
В освітньому відомстві зазначають, що цього року планується провести відбір п'яти   електронних підручників для першого, п'ятого і десятого класу. Зокрема, двох підручників для першого класу «Мистецтво» та «Я досліджую світ». Двох для п'ятого «Історія України» та «Природознавство», а також підручника «Біологія» для десятого класу.
У зв'язку з цим, Міністерство освіти звертається до зацікавлених виробників та авторів електронних підручників і електронного освітнього контенту надати до Інституту модернізації змісту освіти інформацію щодо можливості пропонування зазначених електронних підручників, концептуального бачення проекту електронного підручника, орієнтовної вартості підручників тощо.
Електронні підручники, що пропонуватимуться, мають відповідати вимогам, встановленим Положенням про електронний підручник, що пройшло громадське обговорення та наразі проходить процедуру затвердження.
Окрім того, в рамках експерименту у 2018-2020 роках планується закупівля електронних освітніх ресурсів до вищезазначених зразків електронних підручників.
Пропозиції можна надсилати до 27 квітня поштою або на електронну адресу: digital@imzo.gow.ua.