пʼятниця, 29 травня 2020 р.

На конференції «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19» ви запитували – ми відповідаємо!

19 травня 2020 р.  ВГО Українська бібліотечна асоціація та Український інститут книги провели онлайнову конференцію «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19». Вона пройшла на платформі ZOOM та паралельно транслювалася на сторінці ВГО Українська бібліотечна асоціація у Facebook.
Було отримано більше семидесяти запитів. Певну кількість відповідей було отримано під час онлайн конференції.
Пропонуємо вашій увазі відповіді на інші:
ПИТАННЯВІДПОВІДІ
1Зазначимо, що було отримано багато однотипних запитів від фахівців шкільних бібліотек:
Підкажіть, будь ласка, як бути шкільним бібліотекарям з прийомом підручників від учнів та вчителів школи?
Як організувати збір підручників, їх зберігання та видачу на наступний навчальний рік?
Інструктивні матеріали щодо збору виданих підручників у бібліотеках коледжів
Інструкції щодо збору підручників
Які рекомендації щодо шкільних бібліотек?
Чи є якась інформація, яким чином приймати підручники у випускників школи? і т.п.
 Наскільки нам відомо, бібліотекарі шкільних бібліотек збирають підручники у співпраці із класними керівниками. Зберігаючи мінімальні контакти з учнями або їх батьками пропонуємо скласти відповідний графік щодо повернення  підручників та інших документів.Час шкільних канікул –  найкращий період для карантину бібліотечних документів. Період карантину для книг – від 1 до  14 діб. Наявність засобів індивідуального захисту (ЗІЗ): маски , рукавички,  антисептики, дезінфектори,  паперові рушники, кошики (відра, урни, бак) для використаних масок, рукавичок, рушників та ганчірок – обов’язково!
ДНПБУ імені В.О.Сухомлинського повідомила, що підготовлено рекомендації для шкільних бібліотек. Слідкуйте за новинами на сайті цієї бібліотеки !
2 Чи буде запис конференції  викладена в інтернеті? Так. Відеозапис онлайнової конференції «Бібліотеки в умовах пандемії COVID-19» дивіться тут
3 Чи обов’язкові захисні пластикові маски-щити в бібліотекарів? В них працювати складно. Відповідно до Постанови за № 16 від 09.05.2020 року Головного державного санітарного лікаря України серед першочергових засобів індивідуального захисту зазначені  захисні маски. Окуляри/захисний щиток,  захисні екрани – додатковий  надійний захист бібліотечних   працівників з відділів обслуговування.  Очкуємо на додаткові рекомендації від МОЗ
4 Які правила обліку користувачів, які зареєструвалися на сайті бібліотеки? В формі 6НК є лише відвідування сайту. Облік користувачів здійснюється відповідно до  Розділу ІІ. Користувачі, відвідування, звернення до бібліотеки Інструкціїщодо заповнення форми звіту № 6-НК “Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України” (затверджено Наказом  МКіТ від  05.12.2007 р.
за № 75).
Також, відповідно до  ГОСТу 7.20-2000:
п.7.4 Единицей учета пользователей, обращающихся в библиотеку или орган НТИ через электронные информационные сети, является код пользователя (лица или организации), зафиксированный на сервере библиотеки или органа НТИ.
п. 7.4.1 Учет общего числа пользователей, обращающихся в библиотеку или орган НТИ через электронные информационные сети, осуществляется по количеству неодинаковых кодов лиц и организаций, зарегистрированных на сервере библиотеки или органа НТИ.
5 Скільки дітей може бути в приміщенні бібліотеки і на скільки часу? Відповідно до Постанови КМУ від 20 травня 2020 р. № 392 на період дії карантину забороняється проведення масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів з кількістю учасників більше ніж 10 осіб.
Лише з 10 червня  здійснюється послаблення протиепідемічних заходів діяльність  для закладів культури, зокрема з прийманням відвідувачів за рішенням власника (органу управління), у тому числі культурних заходів, за умови перебування не більше однієї особи на 5 кв. метрах площі приміщення, де проводиться захід
 6 Чому виключили бібліотеки з переліку закладів, яким дозволили працювати з 12 травня, як було анонсовано? Коли планують відкрити двері бібліотек для користувачів? Мабуть, ви вже зрозуміли, що працювати з користувачами бібліотекам поки не дозволяють, оскільки ризики досить значні. Відповідно до Постанови КМУ від 20 травня 2020 р. № 392 лише з 10 червня буде здійснено послаблення протиепідемічних заходів  для закладів культури 
7 Якими засобами можна дезінфікувати книги (підручники)? Книги, журнали і т.п. – не дезинфікують. Вони мають пройти карантин терміном від 1 до 14 діб.  
 Але як дотримуватися цих заходів безпеки, коли влада не фінансує бібліотеки? Саме роботодавець зобов’язаний за свій рахунок забезпечити придбання, комплектування, видачу та утримання (у працездатному, належному гігієнічному стані) ЗІЗ (див. ст.163 КЗпП, ст.8 Закону «Про охорону праці»). Також,  у разі придбання працівником спецодягу та/або інших ЗІЗ за свої кошти роботодавець зобов’язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором (п. 7 розд. ІІІ Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджені наказом Мінсоцполітики № 1804). За відсутності в працівника документів, які підтверджують сплачену суму, компенсація має проводить на умовах, що передбачені колективним договором.Якщо роботодавець ігнорує забезпечення працівників ЗІЗ, то працівник має письмово звернутись до роботодавця, що Вас не було забезпечено ЗІЗ, тому Ви не можете приступити до роботи.
Держпраці визначено органом державного нагляду щодо засобів індивідуального захисту, які роботодавці мають надати працівникам.
При виникненні додаткових запитань громадяни можуть звертатися до Державної служби України з питань праці за телефоном для консультацій: 044 288 10 00.
Апелюйте до представників місцевої влади  щодо їх обов’язків здійснення фінансових витрат, пов’язаних з епідеміологічним обстеженням і ліквідацією епідемій та спалахів інфекційних хвороб 
9 Як планувати масові заходи в бібліотеці школи на наступний навчальний рік? І взагалі чи планувати ці масові заходи (свята, вікторини, квести)? Плануйте у відповідності до потреб школи та Типових норм часу на основні процеси бібліотечної роботи.  У разі погіршення ситуації відкоригуєте  формат їх проведення
10 Хто має надавати захисні засоби, наприклад – маски, рукавички відвідувачам бібліотек? Наявність індивідуальної маски – обов’язок користувачів бібліотеки! Адміністрація має забезпечити дезінфектори для рук, одноразові  рукавички , паперові рушники і т.п.
11 Які конкретні дії бібліотек для відкриття та обслуговування користувачів? По-перше, послаблення протиепідемічних заходів застосовується та припиняється на території регіону на підставі рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке приймається з урахуванням оцінки епідемічної ситуації та наявності у регіоні ознак для послаблення протиепідемічних заходів, визначених постановою КМУ. Згодом засновник бібліотеки видає відповідне розпорядження щодо відновлення діяльності бібліотеки. Якщо бібліотека розпочинає роботу в умовах послаблення протиепідемічних заходів, то маєте діяти відповідно до рекомендацій МОЗ та Головного державного санітарного лікаря України. Пропонуємо ознайомитись із Постановою за № 16 від 09.05.2020 року Головного державного санітарного лікаря України .
По-друге, використовуйте  пропозиції на сайті  УБА, інформацію на блозі «ПБ ОТГ» від НМВ НБУ ім. Ярослава Мудрого
12 Як можна працювати шкільним бібліотекам без доступу до комп’ютера і інтернет мережі в даних умовах? Ніяк не можна. Це питання до адміністрації Вашого закладу освіти. 
Ремарка для “дистанційників”:
Статтею 125 КЗпП передбачено, що працівники, які використовують свої інструменти для потреб підприємства, установи, організації, мають право на одержання компенсації за їх зношування (амортизацію). Розмір і порядок виплати цієї компенсації визначаються роботодавцем за погодженням із працівником. Також можна домовитись про компенсацію витрат за використання електроенергії та води, зв’язку та обслуговування обладнання тощо.
13 Що робити з періодичними виданнями, які отримуємо через Укрпошту? їх теж на карантин на 2 тижні? Так , на карантин від 1 до 14 діб, залежить від рішення керівництва бібліотеки
 14 Шановні колеги, на придбання засобів індивідуального захисту для працівників не було передбачено коштів, сьогодні за якою статтею КЕКВ ви придбали ці ЗІЗ, адже казначейство вимагає таку закупівлю проводити за КЕКВ2220 (медичні товари та засоби захисту).  раніше такої статті ніколи не було у кошторисах бібліотек.
 Публічні бібліотеки купують ЗІЗ за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар».  Детальніше у роз’ясненнях Державної казначейської служби України тут
Також, див. останній абзац  у роз’ясненнях Мінюста від 17.03.2020р.   тут
15 Скільки часу книги повинні відбути в обсервації? Від 24 годин до 14 діб
16 Чи погоджувалось з місцевою владою такий формат обслуговування користувачів? Відповідний формат обслуговування має бути узгоджений із засновником бібліотеки (або відповідним органом управління – відділом культури)
17 Чи немає ризику, що повернені книжки будуть заражені, якщо у читача невиявлений короновірус? Адже читатимуть вони не у масках та рукавичках. Повернені книжки відразу повертають до фонду, нічим не оброблюючи? Тому книги і відправляють на карантин від 1 до 14 діб
18 Чи потрібно прибрати іграшки в бібліотеці в дошкільному куточку? Так. Відповідно до Постанови «Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»  від Головного державного санітарного лікаря України за № 25 від 21.05.2020р. на період карантину  забороняється використання м’яких ( м’яконабивних)  іграшок, а також килимів з довгим ворсом
 19 Згідно постанови ми не можемо обслуговувати читачів, як колеги облікують видачу книг в облікових документах?
Це можливо за наявності  доступу до цифрових ресурсів бібліотеки
20 Як що не  має окремого приміщення для обсервації  книг , як бути? Використати вільний стелаж, коробки, ящики, за наявності – пристосований бокс
 21 Чи обов’язковий температурний скрінінг на вході до бібліотеки? Постановою від Головного державного санітарного лікаря України за № 16 від 09.05.2020р. передбачено  перед початком зміни проведення температурного скринінгу усім працівникам
22Підкажіть, як поступити, якщо більшість працівників в групі ризику. 80% колективуСтаном на 20 травня 2020 року Уряд не пом’якшив обмеження щодо самоізоляції осіб віком 60+ і навіть не озвучує планованих дат виходу із самоізоляції для осіб, старших за 60 років. Працівники віком 60+ зможуть вийти на роботу тоді, коли Уряд внесе зміни до Порядку проведення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією осіб, затвердженого постановою КМУ від 11.03.2020 № 211. Наразі згідно з пп 4 п. 3 Порядку особи, які досягли 60-річного віку, мають перебувати на самоізоляції
23Що робити з повернутими книгами? Як дезінфікувати?
Відправити на карантин до 14 днів в окрему кімнату, пристосований бокс, коробк, ящики. Бібліотекар, який ці видання відправляє на карантин, обов’язково в масці, рукавичках і дотримується всіх санітарно-гігієнічних вимог.  Книги не дезинфікують!
24Як  враховувати інтернет користувачів, які переглядають публікації в соціальних мережах. Чи є алгоритми?  чи потрібно якісь  документи для організації обслуговування поза межами бібліотеки?Прихильників Ваших сторінок у соцмережах не обліковуються  як користувачі бібліотеки. Інтенсивність перегляду сторінок у соціальних мережах впливає на імідж бібліотеки,  демонструє абсяг трудозатрат працівників.
25хочемо почути вашу думку, що робити бібліотекам у яких немає  автоматизованої видачіЯкщо за наказом бібліотека не працює, то й  облік видачі документів не проводиться (виключення – наявність цифрового контенту)  
26до пані Катерини- щодо необхідності зміни облікової форми 6НК , університетські бібліотеки мають багато онлайнових користувачів, але це досі не враховується, що впливає на категорію оплати бібліотекиБуло надано відповідь, що зміни очікуються до кінця 2020 року
27Повторюю питання: чи потрібно відправляти на карантин отриману періодику? на скільки?Так, потрібно не менше ніж на 24 години. Бажано від 24 год. до 72 год.

Немає коментарів:

Дописати коментар