четвер, 18 січня 2018 р.

УДК В ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕКАХ

Наказом МОН від 26.06.2017 р. № 929 передбачено впровадження в освітянських бібліотеках Універсальної десяткової класифікації (УДК) замість таблиць Бібліотечно-бібліографічної класиіфікації (ББК). Відповідні класифікаційні таблиці слугують для організації фондів та утворення довідко-пошукового апарату. Нині на місцях розпочалася робота на виконання наказу.
Враховуючи великі труднощі такого переходу, можна сумніватися в доцільності такого кроку для шкільних бібліотек. Наведемо аргументи. Основні фонди бібліотек невеликі, з них близько 70% - застаріла література, яка практично не запитана і зберігається в архівному режимі. Решта складає невелику частину, яку бібліотекар, зазвичай, систематизує (розставляє) на свій розсуд і завжди пам’ятає місцезнаходження книг. При такому упорядкуванні рідко дотримується системна класифікація.
Давно створені карткові каталоги (систематичний і алфавітний) для довідково-пошукових операцій практично не ведуться, а тому не є актуальними. Таким чином, технологія пошуку за картками «мертва» і не відповідає сучасним реаліям та потребам. Добавимо, що система УДК є громіздкою і не орієнтована на застосування в невеликих спеціалізованих бібліотеках, якими є шкільні.


Нині крупні бібліотеки вже давно переходять на електронні каталоги, консервуючи (виводячи з практики користування) карткові каталоги. Одначе, для них, на відміну від шкільних бібліотек, актуальною залишається потреба в уніфікованій класифікації для зберігання великих фондів – і це виправдовує перехід на УДК.
Яким бачиться шлях для шкільних бібліотек? Передбачаємо, що шкільна бібліотека і в майбутньому залишатиметься невеликою за обсягом основного фонду. А тому проблема упорядкованого зберігання має бути вирішена на місці. Це рішення залежатиме від рішення про перехід на електронний каталог. Оцінюванню підлягатиме класифікаційний апарат в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі, яку потрібно буде придбати. А тут нам доведеться визначатися з реальними потребами для шкільного застосування – щоб не купувати «громіздкий і дорогий комбайн» для обробітку невеличкого «клаптика землі».
ВИСНОВОК. Проблема продекларована, потребує осмислення. Як виконувати наказ міністерства?

Немає коментарів:

Дописати коментар