пʼятниця, 19 січня 2018 р.




УЦОЯО презентував посібник «PISA: читацька грамотність»


Фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти підготовлено посібник «PISA: читацька грамотність», який містить резюме найважливіших положень рамкового документа міжнародного порівняльного дослідження PISA щодо читацької грамотності 15-річних підлітків.
Безкоштовне видання адресоване широкому колу освітян – учителям, ученим-педагогам, методистам, авторам підручників і навчальних посібників із читання, мови й літератури, фахівцям у галузі освітніх вимірювань, а також учням та студентам закладів середньої загальної освіти.
Як відомо, Україна долучилась до міжнародного порівняльного дослідження якості освіти PISA (Programme for International Student Assessment), запровадженого й підтримуваного Організацією економічного співробітництва та розвитку.
Це дослідження зосереджене на найважливіших напрямах навчання, а саме: читацька грамотність, математична грамотність та природничо-наукова грамотність. Результати дослідження використовують для прийняття обґрунтованих політичних рішень у галузі національної освіти.
Зокрема, дослідження PISA вивчають те, наскільки 15-річні підлітки здатні використовувати навчальні здобутки в різноманітних життєвих ситуаціях для розв’язування особистісно й суспільно значущих проблем.
У 2018 році особливу увагу в дослідженні PISA буде приділено читацькій грамотності як провідній галузі оцінювання чергового трирічного циклу.
Посібник містить окремий розділ із завданнями й характеристиками стосовної їх оцінювання, а також розділ із завданнями, що можуть бути використані вчителями в шкільній практиці.

четвер, 18 січня 2018 р.

УДК В ШКІЛЬНИХ БІБЛІОТЕКАХ

Наказом МОН від 26.06.2017 р. № 929 передбачено впровадження в освітянських бібліотеках Універсальної десяткової класифікації (УДК) замість таблиць Бібліотечно-бібліографічної класиіфікації (ББК). Відповідні класифікаційні таблиці слугують для організації фондів та утворення довідко-пошукового апарату. Нині на місцях розпочалася робота на виконання наказу.
Враховуючи великі труднощі такого переходу, можна сумніватися в доцільності такого кроку для шкільних бібліотек. Наведемо аргументи. Основні фонди бібліотек невеликі, з них близько 70% - застаріла література, яка практично не запитана і зберігається в архівному режимі. Решта складає невелику частину, яку бібліотекар, зазвичай, систематизує (розставляє) на свій розсуд і завжди пам’ятає місцезнаходження книг. При такому упорядкуванні рідко дотримується системна класифікація.
Давно створені карткові каталоги (систематичний і алфавітний) для довідково-пошукових операцій практично не ведуться, а тому не є актуальними. Таким чином, технологія пошуку за картками «мертва» і не відповідає сучасним реаліям та потребам. Добавимо, що система УДК є громіздкою і не орієнтована на застосування в невеликих спеціалізованих бібліотеках, якими є шкільні.


Нині крупні бібліотеки вже давно переходять на електронні каталоги, консервуючи (виводячи з практики користування) карткові каталоги. Одначе, для них, на відміну від шкільних бібліотек, актуальною залишається потреба в уніфікованій класифікації для зберігання великих фондів – і це виправдовує перехід на УДК.
Яким бачиться шлях для шкільних бібліотек? Передбачаємо, що шкільна бібліотека і в майбутньому залишатиметься невеликою за обсягом основного фонду. А тому проблема упорядкованого зберігання має бути вирішена на місці. Це рішення залежатиме від рішення про перехід на електронний каталог. Оцінюванню підлягатиме класифікаційний апарат в автоматизованій бібліотечно-інформаційній системі, яку потрібно буде придбати. А тут нам доведеться визначатися з реальними потребами для шкільного застосування – щоб не купувати «громіздкий і дорогий комбайн» для обробітку невеличкого «клаптика землі».
ВИСНОВОК. Проблема продекларована, потребує осмислення. Як виконувати наказ міністерства?

пʼятниця, 12 січня 2018 р.

МОН затвердило перелік підручників для 5-х класів

Міністерством освіти затверджений перелік шкільних підручників для 5 класу, яким наданий гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Відповідний наказ підписаний міністром Лілією Гриневич.
До переліку включено 48 назв підручників для учнів 5-го класу з різних шкільних предметів, у тому числі підручників для навчальних закладів, викладання у яких відбувається мовами національних меншин.
Передбачається, що визначені підручники можуть бути видані за кошти державного бюджету в 2018 році.