понеділок, 16 вересня 2019 р.

Про Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек


Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 № 931 «Про проведення щорічного Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек» в Україні з 01 по 31 жовтня 2019 року буде проведено Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек.
Сучасна система освіти переживає етап реформування та повного перезавантаження. Нова українська школа (НУШ) – це ключова реформа Міністерства освіти і науки. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й уміння застосовувати їх у житті.
Задля сприяння реалізації основних пріоритетів НУШ, зокрема, створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості, формування покоління, яке здатне вчитися упродовж всього життя, продуктивно розв’язувати нагальні проблеми сучасності, розвивати цінності громадянського суспільства, цьогорічний Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек відбуватиметься під гаслом «Бібліотека Нової української школи – простір для освітніх можливостей кожного учня».
Рекомендації щодо проведення у 2019 році Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек

пʼятниця, 6 вересня 2019 р.

Добірка електронних підручників – МОН та ІМЗО

Обирайте будь-який підручник та користуйтесь ними безкоштовно.
Представляємо вам один із розділів сайту Міністерства освіти та науки України – електронні підручники. У цьому розділі представлені е-підручники для 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 класів, з фінансової грамотності, а також хрестоматія сучасної української дитячої літератури.
Деякі підручники доступні для шкіл з українською, російською та національними мовами меншин. Переходьте за посиланням та користуйтесь.

Підручники 1 клас
з українською мовою навчання:
1 клас з російською мовою навчання (Російська мова, Українська мова, Математика, Природознавство, Музичне мистецтво, Образотворче мистецтво, Мистецтво, Трудове навчання, Основи здоров’я): https://vse.ee/gu
1 клас з кримськотатарською, молдовською, польською, румунською та угорською мовами навчання (Українська мова, Рідна мова, Математика, Природознавство, Основи здоров’я): https://vse.ee/gv

Підручники 2 клас
  • З українською мовою навчання (українська мова та читання, Іноземна мова, Математика, Я досліджую світ, Мистецтво, Мови національних меншин): https://vse.ee/gw
  • З російською мовою навчання (математика, російська мова та читання): https://vse.ee/gy
  • З кримськотатарською, молдовською, польською, румунською та угорською мовами навчання (Українська мова та читання, Математика, Я досліджую світ, Угорська мова та Читання, Молдовська мова та читання, Польська мова та читання, Російська мова та читання, Румунська мова та читання): https://vse.ee/gx

четвер, 15 серпня 2019 р.

Плани роботи класних керівників, вихователів, бібліотекарів, методичних об’єднань- НЕОБОВ’ЯЗКОВІ

Нагадуємо, що кожна школа повинна створити власну інструкцію з діловодства на основі типової, зник перелік обов’язкової ділової документації, оскільки за новими правилами його визначатиме педагогічна рада кожного закладу, натомість МОН надало рекомендований перелік документації, у якому на 22% менше документів, ніж у попередньому обов’язковому. Відповідна нова Інструкція з діловодства для закладів загальної середньої освіти набула чинності  5 жовтня 2018 року.
Інструкція є типовою, а відтак кожна школа на її основі розроблятиме власну. Це дозволить закладам освіти організувати діловодство з урахуванням своїх особливостей, а також убезпечить від надмірних вимог органів управління освітою.
Необов’язковими стають плани роботи класних керівників, вихователів, бібліотекарів, методичних об’єднань, гуртків, спортивних секцій, поурочні плани, що складались на основі календарно-тематичних. Відтепер ці документи можуть створюватись лише за рішенням педагогічної ради закладу освіти та мати довільну форму й структуру, що має полегшити щоденну роботу вчителя.
Довільну форму передбачено і для календарно-тематичних планів, головною вимогою до яких залишається відповідність навчальній програмі. У цьому випадку має бути забезпечена автономія та академічна свобода кожного вчителя.
Водночас вилучено неактуальні на сьогодні положення щодо створення документів за допомогою табуляторів, машинописного способу зазначення виду документа, фіксації створених документів на магнітних носіях, а також вимогу щодо зберігання усієї ділової документації у спеціально обладнаних шафах.
Винесено в окрему групу документів накази з адміністративно-господарських питань та накази з кадрових питань особового складу тимчасового зберігання, що мають зберігатися усього 5 років. Така норма покликана оптимізувати процес знищення документації, термін зберігання якої сплинув порівнюючи з іншими групами наказів, що можуть зберігатись постійно або 75 років.
З текстом інструкції, а також з листом-роз’ясненням МОН з примірним переліком документів, що створюються в закладах освіти можна ознайомитись за посиланням. 

понеділок, 27 травня 2019 р.

Зарубіжна література: Що читати влітку учням 5-11 класів

Ми вже публікували перелік творів української літератури для школярів 5 — 11 класів, рекомендованих Міністерством освіти та науки України для позакласного читання влітку 2019 року. А сьогодні до вашої уваги пропонуємо список книг зарубіжних авторів.
Зауважимо, що в кожній окремій школі вчителі можуть додавати до списку інші книги або скорочувати перелік на свій розсуд.

5 клас

Казки народів світу:
Індійська народна казка «Фарбований шакал». «Панчатантра» – перша у світі фольклорна збірка, книга про основи житейської мудрості.
Японські народні казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик» (1 за вибором учителя).
Китайська народна казка «Пензлик Маляна».
Арабська народна казка «Синдбад-Мореплавець» (третя подорож).
Брати Я. і В. ҐРІММ. «Пані Метелиця», «Бременські музиканти».
Олександр ПУШКІН. Вступ по поеми «Руслан і Людмила». «Казка про рибалку та рибку», «Казка про мертву царівну і сімох богатирів».

четвер, 23 травня 2019 р.

Список літератури: Що читати влітку учням 5-11 класів

За рекомендацією МОН
Позакласне читання допоможе дітлахам підготуватися до наступного навчального року, розважить під час канікул та забезпечить новими знаннями. Ми спитали у співробітників Міністерства освіти та науки України, які твори бажано прочитати влітку 2017 року, і отримали наступний список.
Зауважимо, що в кожній окремій школі вчителі можуть додавати до списку інші книги або скорочувати перелік на свій розсуд.

четвер, 11 квітня 2019 р.

популяризація читання, реклама, постер, чтение, ads for booksКоли діти не читають, уява зникає: популяризація читання у рекламі

Скарги на те, що сучасні діти замало читають, популярні сьогодні, як ніколи. І, хоча кількість різноманітних способів боротьби з цим жахливим явищем збільшується з кожним роком у кільканадцять раз, одним з найочевидніших залишається реклама. Соціальна реклама, реклама книгарень, бібліотек, видавництв чи певного видання — байдуже. Головне, красива і якісна. Головне, щоб вона привертала увагу і робила читання модним. Отож до вашої уваги — добірка симпатичних рекламних постерів, які популяризують читання.
«Відвідай шкільну бібліотеку» й інша реклама з 60-х

вівторок, 19 березня 2019 р.

ПИСЬМЕННИЦЯ, ЩО МРІЯЛА СТАТИ ЛЬОТЧИЦЕЮ: 5 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЛІНУ КОСТЕНКО 
Усе своє життя вона не боялася влади та відкрито говорила правду. Та вже 9 років вона мовчить,  не зустрічається із журналістами і уникає будь якої уваги. Сьогодні - день народження у Ліни Костенко - однієї із найвідоміших українок сучасності.  Сніданок зібрав 5 цікавих фактів про Ліну Костенко. 

понеділок, 25 лютого 2019 р.

10 цікавих фактів про Лесю Українку, які змушують подивитися на неї по-іншому


Лариса Косач – геній української літератури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Її вірші вчать ще змалку, тож здавалось би, що ми знаємо про цю поетесу все. Адже про неї завжди багато говорять, багато пишуть, багато дискутують… Принаймні, однозначно більше, ніж, скажімо, про її матір – ще одну визначну поетесу Олену Пчілку. Та насправді ми зовсім не знаємо Українки. Тож зараз я спробую трішки пролити світла на життєві таємниці феномену, який можна назвати «Ucrainka incognita».

середа, 6 лютого 2019 р.

РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ВИЛУЧЕННЯ З БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ ТВОРІВ, ЩО МІСТЯТЬ КОМУНІСТИЧНУ СИМВОЛІКУ


відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» символікою комуністичного тоталітарного режиму є, в тому числі, зображення, написи, присвячені особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, радянських республік, органах влади та управління областей, міст республіканського підпорядкування, працівникам радянських органів державної безпеки всіх рівнів, а також зображення гасел комуністичної партії та цитат вищезазначених осіб.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 4 вищезазначеного Закону заборона використання символіки комуністичного тоталітарного режиму не поширюється на випадки використання такої символіки «в експозиціях музеїв, тематичних виставках, Музейному фонді України, а також бібліотечних фондах на різних носіях інформації».

З огляду на це, Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» вилучення будь-яких творів або авторів з бібліотечних фондів, у тому числі галузевої літератури, у якій згадуються рішення керівних органів комуністичної партії або містяться цитати діячів комуністичної партії та радянських органів влади та управління, не передбачено та не вимагається.

Вилучення з бібліотечних фондів конкретної бібліотеки будь-яких творів, а так само внесення творів до Державного реєстру національного культурного надбання, створення їх страхових копій тощо здійснюється виключно на загальних підставах, передбачених статтями 15-18 Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», у порядку, встановленому Міністерством культури України.

понеділок, 4 лютого 2019 р.

Мультики та фільми за програмою ЗНО з української літературиМультики та фільми за програмою ЗНО з української літератури

Кіно – геніальна вигадка людства! А в нашому випадку – під час підготовки до ЗНО з української – кінематограф виявиться ще й дуже корисним. Переглянуті фільми за програмою ЗНО з української літератури допоможуть вам візуалізувати, краще запам’ятати і зрозуміти прочитане або ж просто розважать після кількагодинного розв’язування задач з математики. 

неділя, 27 січня 2019 р.

Топ-100 українських скоромовок

Спробуйте прочитати ці скоромовки швидко-швидко:

Бабин біб розцвів у дощ —
Буде бабі біб у борщ.
***
Бобер на березі з бобренятами бублики пік.
***
Боронила борона по боронованому полю.
***
Босий хлопець сіно косить,
Роса росить ноги босі.
***
Був бик тупогуб,
Тупогубенький бичок.
У бика була тупа губа.
***
Був господар, був господар,
Та й розгосподарився.
***

четвер, 24 січня 2019 р.

Учні та вчителі отримають шкільні е-підручникиЯК ТЕПЕР ЗАБЕЗПЕЧУВАТИМУТЬ ПІДРУЧНИКАМИ УЧНІВ ТА ВЧИТЕЛІВ – УРЯД ЗАТВЕРДИВ НОВИЙ ПОРЯДОК


Держава безкоштовно забезпечуватиме учнів та вчителів не тільки паперовими підручниками, а й електронними. Про це, з посиланням на рішення Кабінету Міністрів, повідомили у Міністерстві освіти і науки.
За словами Лілії Гриневич, у законі «Про освіту» передбачено, що держава гарантує безоплатне забезпечення не лише паперовими, а також електронними підручниками.
«Тепер уряд прийняв Порядок, яким визначається конкретний механізм цього. Причому, я хочу наголосити, що йдеться і про електронні версії паперових підручників, у форматі pdf, і про власне електронні підручники та підручники з аудіосупроводом», – пояснює міністр.
Планується, що доступ до е-підручників, право використання яких придбано державою, учні та вчителі отримуватимуть через Національну освітню електронну платформу. Зараз майже готове ядро платформи, і прийняте рішення стане одним з важливих кроків до наповнення її необхідним контентом.
Також новий Порядок забезпечення підручниками та посібниками містить декілька інших змін.
Зокрема, безоплатно підручниками забезпечуватимуть тих, хто отримує повну загальну середню освіту не лише в школах та закладах профосвіти, а й у закладах фахової передвищої та вищої освіти (коледжі та технікуми).
Педагогічні працівники отримуватимуть окрім підручників і навчально-методичну літературу.
Запроваджено новий механізм визначення накладу підручників. Він більше прив’язаний до реальних потреб та розраховуватиметься на найбільшу кількість учнів на 5-річний період використання підручника.