середа, 27 січня 2016 р.


Шкільні підручники стануть безкоштовними для всіх


Парламент ухвалив закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безоплатного забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників". За відповідне рішення у понеділок ввечері проголосувало 235 народних депутатів.

Зокрема, новим законом встановлюються державні гарантії на безоплатне забезпечення підручниками, посібниками, методичною літературою учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Реалізація цього завдання покладається Міністерство освіти і науки України.

Автори законопроекту наголошують, що прийняття та реалізація проекту закону дозволить зменшити соціальну напругу, сприятиме поліпшенню організації освітнього процесу та забезпеченню соціального захисту учнів шкільного віку, їх батьків та педагогічних працівників.

У МОН визначились, як обиратимуть нові підручники

Міністерством освіти і науки затверджено нове Положення про конкурсний відбір проектів підручників для учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Відповідний наказ уже пройшов процедуру державної реєстрації у Мінюсті.

Документом визначено порядок проведення конкурсного відбору рукописів або оригінал-макетів підручників для учнів шкіл та їх експертизи з навчальних предметів інваріантної складової типових навчальних планів.

Передбачається, що конкурс буде проводитись окремо для кожного класу у два етапи. Впродовж першого етапу здійснюватиметься експертиза електронних версій проектів підручників. Другий етап передбачає вибір підручників загальноосвітніми навчальними закладами.

Разом з тим, другий етап конкурсу підручників буде проводитись у два тури.
У першому турі другого етапу конкурсу вчителі шкіл мають ознайомитись з електронними версіями оригінал-макетів підручників і надати пропозиції керівнику ЗНЗ для прийняття рішення щодо вибору підручників з кожного навчального предмета, які пропонуються для використання в цьому навчальному закладі.

У другому турі другого етапу Конкурсу братимуть участь оригінал-макети підручників, які за підсумками першого туру другого етапу конкурсу будуть включені до переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету.

Також кожен ЗНЗ у строк, визначений наказом МОН має заповнити спеціальну форму вибору електронних версій оригінал-макетів підручників з кожного навчального предмета в Репозитарії та передати її відповідному структурному підрозділу освіти місцевої державної адміністрації.

Результати конкурсу будуть розглядатись на колегії МОН, рішення якої є підставою для затвердження переліку підручників, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету.

Положенням також визначені вимоги до конкурсних матеріалів та порядок подання їх на конкурс, створення конкурсних комісій тощо.

Також наказом МОН визнано таким, що втратив чинність, наказ відомства № 1149 "Про затвердження Положення про конкурсний відбір оригінал-макетів підручників для учнів 4 та 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів".

Як відомо, чиновники МОН на тлі невдалої реалізації завдань з доставки підручників до шкіл у 2015 році, заявляють, що підручники для учнів восьмих класів, будуть доставлені до управлінь освіти вже влітку 2016 року.

вівторок, 26 січня 2016 р.

В Україні складна ситуація з підручниками, - Гриневич

Голова парламентського Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич наголошує на необхідності ухвалення законопроекту, який дозволить безоплатно забезпечити підручниками учнів і вчителів. Про це політик повідомила на своїй сторінці у Facebook.

"На Погоджувальній Раді депутатських фракцій сьогодні нагадала присутнім про складну ситуацію, яка склалася навколо забезпечення школярів підручниками, і про те, що зараз учні 4-7 класів в країні забезпечені підручниками лише на 50 %. Сфокусувала увагу на законопроекті №1857 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо безоплатного забезпечення підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів та педагогічних працівників та попросила визначити цей проект одним із пріоритетних у порядку денному 26 січня", - зазначила Гриневич.

За її словами, гроші на підручники було зарезервовано і перенесено з минулого року в регіональні бюджети, але останні, на жаль, не можуть оголосити тендери, поки закон не буде прийнято.

"Більше того, під час узгодження бюджету на 2016 рік було вироблено домовленість з урядом, що необхідні кошти буде виділено з резерву освітньої субвенції", - повідомила голова парламентського Комітету з питань науки і освіти.

Як відомо, минулого тижня у Міністерстві освіти і науки заявили, що оскільки підручники для учнів 4-х та 7-х класів доставлені до обласних управлінь освіти, відомство вважає свої обов’язки щодо доставки підручників виконаними.

"Попрошу це запам’ятати, можете занотувати, що державне замовлення вважається виконаним, якщо книжки доставлені до обласних управлінь освіти. Крапка. Все", - прокоментувала ситуацію з наявністю підручників для учнів 4-х та 7-х класів в українських школах директор Інституту модернізації змісту освіти Наталія Вяткін
а.

четвер, 21 січня 2016 р.

У Міносвіти відхрестились від проблем з підручниками

Підручники для учнів 4-х та 7-х класів доставлені до обласних управлінь освіти, отже Міністерство освіти виконало свої обов’язки щодо доставки підручників. Про це під час брифінгу заявила директор Інституту модернізації змісту освіти Наталія Вяткіна.
«Попрошу це запам’ятати, можете занотувати, що державне замовлення вважається виконаним, якщо книжки доставлені до обласних управлінь освіти. Крапка. Все», - саме так прокоментувала ситуацію з наявністю підручників для учнів 4-х та 7-х класів в українських школах, директор інституту, який є відповідальним за забезпечення школярів навчальною літературою.
Вона також визнала, що інші 50 % підручників, які мали закуповуватимуть за рахунок місцевих бюджетів ще не надруковані.
«Вони не недруковані, але будуть надруковані», - запевнила Вяткіна, зазначивши, що не знає коли це станеться.
Відповідаючи на питання журналістів про те, що школи ще не отримали підручники, директор Інституту модернізації змісту заявила, що це неправда.
Разом з тим, чиновниця заявила, що підручники для учнів восьмих класів, будуть доставлені до управлінь освіти вже влітку 2016 року.

середа, 20 січня 2016 р.

Дитяча книжка 2015 року

Короткі списки. Номінація «Дитяче свято»

У номінації «Дитяче свято» оцінювалися: в підномінації «Книжки для малечі» – 46 видань; в підномінації «Твори для школярів молодших і середніх класів» – 52; в підномінації «Підліткова та юнацька література» – 31; в підномінації «Пізнавальна книга» – 29.

середа, 13 січня 2016 р.

Премійована література. 

Десять найкращих іноземних книжок 2015 року


Престижні літературні відзнаки – один із головних критеріїв визначення щорічного переліку найкращих книжок світу. 
Додатковими критеріями залишаються обсяги продажів (хоча тут доводиться викреслювати розмальовки й масове чтиво), а також кількість відгуків у пресі.
За межами цього списку ми лишаємо премії, які присуджуються авторові за тривалу творчу діяльність. Наприклад, Нобелівську (цього року лауреатом нагороди стала Світлана Алексієвич, білоруська авторка, народжена в Івано-Франківську, яка пише під впливом, зокрема, й російської традиції), а ще премію Сервантеса, Міжнародний Букер та інші.
Поза списком буде й "Ангелус" — найпрестижніша центральноєвропейська літературна премія – тільки через те, що цьогоріч її здобула "Месопотамія" Сергія Жадана. Це стало безпрецедентним випадком в історії нагороди: уже втретє журі обирає роман українського автора.
Тож, укладаючи список найкращих іноземних книжок 2015 року, УП.Культура врахувала результати найавторитетніших літературних відзнак Америки, Великої Британії, Росії, Німеччини, Польщі, Скандинавських країн, а також рейтинги та оцінки головних книжкових видань світу.